Cumhurbaşkanı Erdoğan Senegal’de, Doğanlar Yatırım Holding şantiyesinde

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Batı Afrika turunda Cezayir ve Moritanya’dan sonra Senegal’i ziyaret etti. Senegal Cumhurbaşkanı Macky Sall tarafından Cumhuriyet Sarayı’nda resmi törenle karşılandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Senegal resmî ziyaretinde; Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ile Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci eşlik etti.

TÜRK İŞ ADAMALARININ SENEGAL’DEKİ PROJELERDE DAHA FAZLA PAY ALMASINI TEMENNİ ETTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, mevkidaşı Sall ile ortak açıklama yaptı. Türk firmalarının proje ve eserleriyle Senegal’de iz bıraktıklarına değinen Senegal hükûmetinin Türk şirketlerine verdiği desteğe müteşekkir olduklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk iş adamalarının Senegal’deki projelerde daha fazla pay almasını temenni ettiğini söyledi. Ziyareti kapsamında iki ülke arasında enerji, turizm ve ulaştırma alanlarında yapılan anlaşmalara işaret ederek, turizm, maden ve mineraller, hidrokarbonlar ve enerji ile demir yolu alanlarındaki iş birliği anlaşmaları özellikle önemsediğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, tüm bu anlaşmaların iki ülke arasındaki iş birliğine katkı sağlayacağına inancının tam olduğunu sözlerine ekledi.

“BU PROJELER TÜRK İŞ ÇEVRELERİNİ DE KESİNLİKLE TEŞVİK EDECEK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Dakar Uluslararası Abdou Diouf Konferans Merkezinde düzenlenen forumda, Türk ve Senegalli iş adamlarına hitaben bir konuşma yaptı. Önemli bir ortak, değerli bir dost ve hakiki bir kardeş olarak gördükleri Senegal’le, her alandaki ilişkilerin gelişmesi için çaba gösterdiklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Senegal’in, Afrika kıtasında Türkiye’nin güçlü ekonomik ve kültürel ilişkilerinin bulunduğu bir ülke olduğunu söyledi. Afrika’ya birlikte çalışmayı, birlikte kazanmayı, birlikte refahı artırmayı, güvenliği birlikte güçlendirmeyi teklif ettiklerine vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendisine refakat eden 150 Türk iş adamı ile 450 Senegalli iş adamının buluşmasından mutluluk duyduğunu aktardı. Senegal’de Türk iş adamlarının yapabileceği çok şeyin olduğunu ve bu yüzden onları Senegal’le iş yapmaya teşvik ettiklerini, aynı şekilde Senegalli iş adamlarının da Türkiye’yi tanımasını istediklerini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İş adamlarımızın birbirlerini daha iyi tanımaları, ülkelerimizi ve hatta bölgemizi aşan ölçekte iş birliklerinin kurulamasına imkân sağlayacaktır” dedi. Türk firmalarının Senegal’de, bir kısmı tamamlanmış, bir kısmı hâlen devam etmekte olan 775 milyon dolar değerinde 29 proje üstlendiğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu projeler arasında yer alan hal binası, tır parkı, mobilya fabrikası ve raylı sistem projelerinin her birinin Senegal’in kalkınmasına katkıda bulunduğunu kaydetti ve “Kazan-kazan temelli politikanın birer simgesi olarak gördüğümüz bu projelerin hacminin artması Türk iş çevrelerini de kesinlikle teşvik edecektir” diye konuştu.

DOĞANLAR YATIRIM HOLDİNG ŞANTİYESİNE ZİYARET

İş Forumu’nun ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Senegal Cumhurbaşkanı Sall ile birlikte Türk şirketleri tarafından yapılan inşaatların şantiyelerini ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şantiyelerde kendisini coşkuyla karşılayan işçilerle hatıra fotoğrafı da çektirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyaret ettiği yerlerden birisi de Çanakkale’nin önemli sanayi kuruluşlarından Doğanlar Yatırım Holding’in Senegal deki hal yeri, tır parkı garajı ve mobilya fabrikasının şantiyeleri oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ziyarette Doğanlar Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Davut Doğan da eşlik etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Senegal’deki yatırım bölgelerine yaptığı ziyaretin kendilerini memnun ettiğini kaydeden Doğan, “Senegal deki hal yeri, tır parkı garajı ve mobilya fabrikamızın şantiyesini ziyaret eden Sayın Cumhurbaşkanımıza, Senegal Cumhurbaşkanı bakanlarımıza ve projeyi destekleyen Eximbank a teşekkür ederiz” dedi.